Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

Coffea arabica

  Asi nejrozšířenější druh kávy v ČR s červenými plody. Poměrně vzrůstná, ve vhodném prostředí dokáže během pěti let dorůst do 2 metrů. V suchém prostředí bytů jí zasychají konce listů, při přemokření listy hnědnou. Jelikož se navíc v zimním období zbavuje části listů, které se na holých větvích neobnovují, stává se z této rostliny postupně nevzhledné koště :-(. Naštěstí snáší velmi dobře řez, kterým lze rostlinu "omlazovat". Jelikož jsou kávovníky velmi citlivé na sluneční úpal, mám je po celý rok doma.

  Tuto rostlinu jsem získal v roce 2007 výsevem semen od souseda, kterému plodí už několik let. První květ se objevil po 4 letech, první plody dozrály až z květů v roce 2012. Podle některé literatury vykvete kávovník, až se jeho boční větve začnou větvit - u mě tomu tak vždy bylo. V zimě 2013/14 nasadila tato rostlina nečekané množství květů, z nichž postupně na konci roku 2014 dozrálo téměř 1/2kg plodů. Po vysušení a amatérském upražení jsme tak ochutnali své první kafe - nic moc :-). Vůně mletých zrnek byla sice impozantní, ale chutí to byla spíš Melta.

V roce 2015 už byla rostlina vysoká téměř 2 metry a zabrala jedno celé okno. Po další sklizni na jaře následného roku jsem jí raději daroval a vysel si rostlinu novou.

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode