Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

3 - SmokvoŇ - Ficus carica

  Smokvoně, známé spíše jako fíkovníky, byly odpradávna významnou plodinou jižních krajů. Proto zástupce tohoto druhu nemohl v mé sbírce chybět, i když mě plod této rostliny vůbec nechutnal. Tedy, znal jsem jen ty sušené. Na čerstvé zralé plody jsem při svých cestách po dlouhou dobu nějak neměl štěstí a ani jsem je nevyhledával...


 

  Mé první rostliny jsem si vypěstoval před více než 30-ti lety právě ze semínek těch sušených plodů z obchodu. Jedna z těchto rostlinek vydržela po mnoho let v květináči a skončila jako velká na zahradě, kde ji zničil hned první zimu mráz. Asi tato odrůda pocházela z teplejší části subtropů. Nicméně, v celé ČR existuje řada exemplářů rostoucích ve volné přírodě, které jsou velmi odolnými semenáči. Jeden takový jsem dokonce objevil nedaleko od svého domu.

  Po několikaleté pauze jsem si dovezl v roce 1996 z ostrova Corfu několik řízků této rostliny, které se ujaly. Jednu z těchto rostlin jsem po několik let trápil v malých nádobách a když se objevily první květy, během 2 měsíců vždy opadaly, což mě nijak netrápilo. V roce 2000 mi na jednom výletě jakýsi člověk dal ochutnat čerstvý žlutý fík, který prý sám vypěstoval. Chuť tohoto plodu mě naprosto učarovala a tak jsem se po návratu domů jal shánět nějaké další informace o pěstování této rostliny.

  Asi nejdůležitější zjištěnou informací bylo, že pro pěstování u nás jsou vhodné pouze odrůdy, které tvoří jedlé fíky partenokarpicky (bez opylení). Jde o tzv. Adriatickou skupinu. Ostatní odrůdy, patřící do Smyrenské skupiny údajně tvoří samčí a samičí rostliny a potřebují opylovače, kterým je stehnatka (žlabatka) Blastophaga psenes. Tato drobná vosička však v našich podmínkách nepřežije a tak květy těchto odrůd opadají a úrody se nelze dočkat. Klíčivá semena v sušených plodech tedy bezesporu patří do té druhé skupiny, což potvrzuje i každoroční opad asi 5cm velkých zežloutlých fíků na popisovaném volně rostoucím keři.

  Můj tehdy jediný fíkovník se tedy dočkal lepší péče, byl přesazen do větší nádoby a v roce 2001 na něm dozrály první 2 plody, které se daly jíst. Další roky jsem si tedy tuto odrůdu namnožil a začalo se s pokusy a pozorováním. Můj současný způsob pěstování fíků převzalo již několik dalších pěstitelů a mají dobré výsledky. V roce 2009 jsem se začal shánět po dalších odrůdách pro porovnávání, i když spíše z tradice jsem si raději vozil "No name" odrůdy ze svých cest.

  Smokvoně patří na pěstování mezi ty nenáročné. V létě potřebuje hodně vody, slunce a občasné přihnojení. V zimě po opadu listů snáší při teplotách -4°C až 8°C pobyt ve tmě, kam rostliny ukládám až po přejití mrazíky v polovině prosince. Na jaře narašené rostliny musíme pomalu nechat přivykat slunečnímu světlu.

Mé současné rostliny:

Ficus carica "Corfu"

Ficus carica "Pedro"

Ficus carica "Verdeno"

Ficus carica "Rimini A"

Ficus carica "Rimini B"

Ficus carica "Crna smokva"

Ficus carica "Debeloplodnaya"

Ficus carica "Stanley's Dalmatian"

Ficus carica "Kréta - modrý"

Ficus carica "Kréta - žlutý"

Ficus carica "Chata"

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode