Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

06 - Rajčenka

  Rajčenky jsou mezi pěstiteli známé už několik desetiletí a svou první rostlinu jsem získal výsevem semínek ze skleníků ITSZ. Měl jsem jí několik let, ale nikdy nevykvetla. Při obnovování své sbírky v roce 2007 jsem se rozhodl vyzkoušet nákup rostlin přes internet a objednal u fa Laelia prvních nových 6 rostlin a mezi nimi i tento druh. Rostliny došly v pořádku, velmi dobře zabalené a hlavně zdravé. Na poměrně vysokou cenu měly však jen kolem 15 cm.

  Rajčenky jsou na pěstování nenáročné, nevadí jim přemokření, ale spíš sucho. Na to reagují svěšením a opadem listů, ale po doplnění zálivky se rychle vzpamatují. Rostliny mají pěkný dekorativní vzhled, rychlý růst a za určitých podmínek jsou velmi plodné. Pro někoho může být nepříjemný pach listů, připomínající bramborovou nať, který velmi láká mšice a molice. Pokud rostlinu pravidelně kontrolujete a tyto škůdce likvidujete hned, jak se objeví, dá se rostlina celkem spolehlivě ochránit. Pokud se však tito škůdci začnou na rostlině přemnožovat, je velmi těžké se jich zbavit a mnohdy bývá jediným řešením rostlinu seříznout na holý kmen. Rajčenka řez snáší velmi dobře a tak znovu brzy obrazí. Plody rajčenek rozhodně nepovažuji za nijak extra chutné ovoce, jehož chuť sice není odporná, ale je hodně zvláštní.

  Někteří pěstitelé tvrdí, že rajčenka je rostlina, se kterou je dobré začít a posléze zase brzy skončit. Mě se tyto rostliny pro svou nenáročnost a exotický vzhled líbí. Množí se velmi dobře semeny (plody se dají občas koupit i v nějakém tom supermarketu pod názvem Tamarillo) a podstatně hůř i řízkováním. O tom ale něco více u jednotlivých rostlin...

Cyphomandra betacea - semenáč 2016

Cyphomandra betacea - řízkovanec 2010

Cyphomandra betacea - semenáč 2007

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode