Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

27 - Ananasovník

   Ananas je exotická a zároveň dobře pěstovatelná rostlina, známá v Evropě již několik století. Dokonce bylä pěstována i produkčně v tzv. ananasovnách, dokáže zaplodit běžně i v bytě. Nejlepších výsledků bývá dosaženo (opomenu-li vytápěný skleník) u jižního okna nad radiátorem. V 90-tých letech, když jsem bydlel v městském bytě, mi ananasy pravidelně plodily přímo nad wafkama.

   Ananasovník lze množit vrcholovou růžicí, odnožemi a podle literatury i pupenovými řízky z "kmene" rostliny, což se mi ale doposud nikdy nepodařílo. Vrcholová růžice koupeného plodu je pro pěstitele asi nejdostupnější, i když v současné době se celkem dobře obstarat i vzrostlá rostlina. Zakořeňování růžic je totiž z celého pěstování to nejtěžší, ale dá se zvládnout. Návodů na postup lze nalézt na webech hned několik.

  Pokud rostlina zakoření a má vhodné podmínky, roste pak celkem rychle a může nastat problém s místem. Listy narůstají až do délky 130cm a jsou-li navíc i trnité... Vykvést takováto rostlina může třetím rokem a je to opravdu nádhera. Z květů vytvořený plod je sice menší, než ten z obchodu, ale jeho vůně prosytí vzduch úplně jinak, než plod kupovaný v obchodě. Chuť dozrálého plodu je přímo exelentní!

Panašovaný ananasovník je možné koupit v květinářstvíchKomerční pěstování ananasů.

 

Ananas comosus - Lídl

Ananas comosus - Olomouc

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode