Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

14 - Granátovník

  Granátovník (Punica granatum) je poměrně velký trnitý keř, jehož plody mohou u některých odrůd dosáhnout až 12cm v průměru. Slupka je kožovitá, tvrdá, chráníci velké množství semen, obalených dužninou různé barvy i chuti podle odrůdy. Praktické využití osobně vidím jen v lisování poměrně chutné šťávy z těchto plodů. Literatura zmiňuje i vaření čaje z listů, což jsem nezkoušel :-(. V našich podmínkách se proto raději pěstuje zakrslá okrasná varieta "Nana", která brzy kvete i plodí.


 

  Na pěstování je to celkem nenáročná rostlina, která na zimu opadává a lze ji v této době skladovat i v temnu a chladu. Některé odrůdy opadávají a upadají do dormance již brzy při prvním větším ochlazení, jiné si listy drží i po jejich omrznutí a do poslední chvíle kvetou. Tyto odrůdy mají zjevně větší odolnost (někde je totiž uváděna až do -20°C). V létě je třeba rostlině dodávat hodně vláhy a živin, za což se odvděčí pěkným růstem a případně i násadou krásných květů.

  Množení je nejsnadnější semeny, avšak kvalitní velkoplodé odrůdy kvetou velmi pozdě (a u nás v nádobě možná vůbec) a nedědí rodičovské vlastnosti. Je třeba je tedy štěpovat, což není u těchto rostlin jednoduché (mě se nezdařil ani jeden z mnoha pokusů). Další možností je řízkování, které opět považuji za zdlouhavé a málo úspěšné. Snažší je u zakrslé var. Nana, ale tito řízkovanci bývají velmi citlivé během zimování.

  V současné době mám tyto exempláře:

Punica granatum var. Nana

Punica granatum - semenáč

Punica granatum "Plate di Cavallo"

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode