Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

Musa basjoo

  Tento druh patří k tzv. odolným banánovníkům a před několika lety zažil opravdové boom na trhu jako "mrazuodolný banán". I když šlo jen o lákavou reklamu, která zvedala původní cenu na maximum, stala se tato rostlina mezi pěstiteli poměrně oblíbenou a bylo vyšlechtěno již několik jejích odrůd. I když tuto bylinu zežehne sebemenší mrazík a případné plody jsou plné velkých semen, je opravdu mnohem méně náročná na teplo i světlo. Pokud jsou její kořeny (a případně i kmen bez listů) dobře zabezpečeny proti mrazu, přežívá i ve volné půdě na chráněném místě. Dalším ze způsobů přezimování je umístění odlistěné rostliny v temném a suchém sklepě. Jelikož dobře odnožuje, je opravdu s čím experimentovat...

   Svou původní rostlinu jsem zakoupil v jednom zahradnictví v roce 2008. Protože jsem nechtěl hned riskovat její ztrátu a chtěl jsem mít zdroj odnoží na pokusy, byla do roku 2014 tato rostlina v nádobě. Přírustky nebyly nijak velké a rostlina nedosáhla 2 metrů. Na zimu byla odlistěna a přenesena do kouta v kotelně, kde vydržela bez problémů vždy do jara. Po řadě pokusů s odnožemi ve volné půdě byla tato největší rostlina na jaře 2014 vysazena na záhon. Venku takto zasazený banánovník byl na zimu obestavěn konstrukcí ze dřeva a polystyrenu, zakrytou z vrchu fólií. Takto přežil dvě zimy a vytořil několik odnoží, ale do výšky se jim však růst nechtělo. Na zimu 2016/17 se mi už stavět zimovací konstrukci nechtělo a tak rostlina vymrzla.

  Záložní odnož, pěstovaná nadále v nádobě, byla po dostavbě zimoviště uložena společně s citrusy, kde bez dalšího zakrytí snesla během dvou zimi pokles na -4°C. Tato zkušenost mě přesvědčila k tomu, že jsem jí zasadil na jaře 2017 do volné půdy své "oranžerie", kde začala pěkně narůstat. Svou první zimu zde banánovník zvládl bez jakékoliv ochrany bez zjevného poškození listů.

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si web zdarma!Webnode