Stárneme příliš rychle, moudříme však pozdě

Ficus afganistanica

  Před několika lety se mezi pěstitely objevil "nový hit" v podobě Afgánského fíku. Podle informací na webu mělo jít o druh smokvoně, rostoucí v horských oblastech Afganistánu, kde v zimě obvykle dost mrzne. Rostlina i plody tohoto druhu jsou drobnější velikosti, ale prý chutné. Od rostliny se především očekávala vyšší odolnost přes zimu a tak se několik měsíců po zveřejnění těchto informací první rostliny objevují z Německa v ČR. A zájem je poměrně velký. I když byly především k mání semena čí malé semenáčky, objevily se tu a tam i nabídky řízkovanců.

  Tak jsem na jednom výměnném setkání získal 1 malý semenáček v roce 2009 i já. Zprvu jsem mu věnoval velkou péči a během dvou let dorostl v pěkný půl metru velký keřík s velmi tenkými výhony a poměrně drobnými lístky. V roce 2011 jsem jeden výhon nařízkoval a dal na léto do volné půdy. Za tuto sezónu řízek přerostl mateční rostlinu a jeho větve byly daleko silnější. Na zimu byl přesazen do nádoby, ve které zůstal i v roce 2012. I když byl větší, než vlastní semenáček, už moc nerostl. Zjevně nádoba jeho růst hodně brzdí. Nakonec jsem semenáček vyměnil za jinou rostlinku.

  Mezitím však z debat na webu postupně vyplynulo, že řízkovanou rostlinu z plodícího keře nemá asi nikdo a že nezbývá, než počkat na rozplození semenáčků. Navíc nikdo zatím nepotvrdil, že jde o samosprašnou odrůdu a pokusy s pěstováním přes zimu venku nedopadly dobře. Vše vymrzlo až ke kořenům, podobně jako u jiných smokvoní... Postupně tak zájem i příspěvky o pěstování tohoto druhu utichají, i když poslední zajímavou informací je v roce 2014 uveřejněná fotografie prvních květů jednoho německého pěstitele...

  Po vyhodnocení mých zkušeností s pěstováním jsem nakonec v roce 2014 tuto rostlinu předal do péče jinému pěstiteli.

© 2013 Všechna práva vyhrazena. (TUR)

Vytvořte si web zdarma!Webnode